- Картофеното пюре – Става по-вкусно, ако му се сложи целина.
- Картофите – Ще направите вкуса на старите картофи по-добър, ако прибавите малко мляко или захар във водата, в която ги варите.
- Картофите – Ако са с различна големина, по-едрите от тях при варене се пробождат на 2 – 3 места с тънка игла за плетене. Така се сваряват едновременно с по-дребните.
- Картофите – Бързо и лесно ще обелите сварените картофи, ако сипете една супена лъжица олио във водата, в която ги варите.
- Картофите – Когато ще ги варим, е добре да ги пускаме във вряща вода. По този начин ще се запазят витамините им. Добре е да се варят небелени. Иначе част от витамините им остават във водата.
- Картофите – Ще се сварят по-бързо, ако във врящата вода се сложи масло или маргарин.
- Картофите – Ако искате да ги съхраните за по-дълго време, не ги поставяйте близо до лука, защото така ще прораснат по-бързо.
- Картофите – Ако са с различна големина, по-едрите от тях при варене се пробождат на 2 – 3 места с тънка игла за плетене. Така се сваряват едновременно с по-дребните.
- Картофите за салата – Ще станат по-апетитни, ако се варят с една чаена лъжица кимион и с накълцана глава лук.
- Карфиолът – Ще запази белия си цвят, ако във водата, в която го варите, прибавите 1 кафеена чашка прясно мляко. Не похлупвайте съда.
- Карфиолът – Ще запази белия си цвят, ако във водата, в която се вари, се прибави прясно мляко (1 к.ч. на 1 л вода) или 1 с.л. лимонов сок. Съдът не трябва да се похлупва. За да се разбере дали е пресен, трябва да прекараме леко ръката си по повърхността му. Ако по дланта ни останат дребни бели трохички, значи е стар.
- Карфиолът – При сваряването му е необходимо да се прибави във водата 1 чаена лъжичка лимонов сок. Така той ще запази белия си цвят и става крехък. Същото важи и за гъбите.
- Кафявата захар – Тестото за бисквитите ще получи приятен цвят и вкус, ако се замеси с кафява захар.
- Кашата от грис – Става по-вкусна, като преди да се свари, й се сложи 1 лъжица ванилов пудинг на прах. След това кашата се приготвя по обичайния начин.
- Кашкавалът – Ако кашкавалът за настъргване е много мек, се поставя за половин час в камерата на хладилника. Така придобива необходимата твърдост.
- Кашкавалът – Няма да изсъхне, ако преди да се сложи в хладилника, се намаже с краве масло.
- Кебапчетата – Ще станат сочни, ако след омесването на каймата с подправките прибавите половин чаша вода на килограм месо. Най-добре работете с миксер.
- Кебапчетата – Ще станат сочни, ако след омесването на каймата с подправките се прибави половин чаша вода на 1 кг месо.
- Кейкът – Ще остане по-дълго време мек, ако се пече с няколко намачкани банана. Те се слагат под тестото.
- Кейкът – Ще остане по-дълго време мек, ако се пече с няколко намачкани банана. Те се слагат под тестото.
- Кексът – Ще остане по-дълго време пресен, ако докато е още топъл, се намаже с разтопено масло и след като изстине, се поръси с пудра захар.
- Киселото зеле – Става по-приятно на вкус, ако преди сервиране се разбърка с малко мед.
- Киселото зеле – Ще стане по-вкусно, ако се вари с няколко ситно нарязани моркова.
- Киселото зеле – Ще стане по-вкусно, ако вместо с вода се сготви с ябълков сок или с бяло вино. Ако искаме да се сгъсти, настъргваме 1-2 сурови картофа.
- Киселото зеле – За да убиете силния му мирис, когато го готвите, настържете 2-3 моркова в него. Така ястието ще придобие и още по-приятен вкус.
- Колбасът – Ще добие приятен вкус и аромат, ако се пържи заедно с клонче розмарин.
- Консервираният доматен сок – Вкусът му ще стане по-добър, ако го подправите с копър или целина, преди да го консумирате.
- Конфитюрът – Ще стане по-ароматен, ако докато е още горещ, му се налее малко кайсиев ликьор и се разбърка добре.
- Конфитюрът – Няма да мухляса, ако се изсипе горещ в буркана и отгоре се налее съвсем малко ракия.
- Кориандърът – Ако семената му са цели, е добре да се запекат, преди да се смелят.