Понастоящем 22,5% от населението на България е в пенсионна възраст. Нарастващият брой възрастни и стари хора, особено в европейските страни, САЩ и Япония, е предизвикателство към държавните, обществените, здравните, социалните органи и организации за осигуряване на тяхното добро физическо и емоционално благосъстояние.
Разбирането, че храненето в детска и млада възраст и по-късно в трудова зряла и в старческа възраст, може да забави и ограничи процеса на остаряване и доставяйки необходимите хранителни вещества и енергия да подобри качеството на живот на старите хора е от изключителна важност.
Храненето не е само биологичен, но и културен и социален феномен и една от най-важните връзки между поколенията. Запазването на връзката между младото и старото поколение, съдейства за предаване на традициите в храненето, за съхраняване на всички здравословни хранителни навици на българите от минали векове, оформили се при съществуващите географски условия, климат, поминък и културен обмен между народите на Балканския полуостров.
Не напразно в някои страни се провежда политика на заздравяване на връзката млади – стари, напр. в Япония редица общини (Токио и др.) през последните 15 години при строежа на нови жилищни блокове се осигуряват жилища на младите, техните родители и по-стари поколения в близко съседство.
Хората в пенсионна възраст са много разнообразна популация спрямо останалите възрастови групи. Всеки индивид от тази група има широко вариращи способности и нива на функциониране.
Старите хора са по-склонни от младите възрастни към маргинално (гранично) хранително здраве и са изложени на по-висок риск от начални и умерени хранителни дефицити в периоди на напрежение или при здравни проблеми. Физически, социални и емоционални фактори могат да смущават апетита или да повлияват способността да се пазарува, приготвя и консумира подходяща храна.
Тези фактори включват:
- колко пъти дневно се храни (бедно хранене в САЩ се приема при по-малко от две основни хранения на ден);
- кой пазарува и готви в къщи и има ли затруднения при това;
- икономически ограничения (недостатъчно средства за храна);
- проблеми с дъвченето и използването на протези;
- дали възрастният човек живее с други членове на семейството, с приятели или сам;
- употреба на медикаменти, повлияващи хранителния статус и употреба на алкохол.
Цели на здравословното хранене при хората в пенсионна възраст:
-
Осигуряване на подходящо хранене за поддържане на телесното тегло, на здравословен апетит, и профилактика на болести и усложнения (вкл. Остеопороза, фрактури (счупвания на кости), анемия, затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания, рак).
-
Коригиране на съществуващи хранителни дефицити. Недоимъчното хранене може да е причинено от бедност, депресия, употреба на голям брой лекарства, трудности в придвижването. Отстраняване на забранителните (рестриктивните) диети, освен ако това не е абсолютно необходимо.
-
Осигуряване на храни с подходяща твърдост за зъбния статус. Старите хора може да се нуждаят от повече сладки и солени храни поради известни промени във вкуса. Да се изключват твърди храни, трудни за дъвчене.
-
Достатъчно течности през деня, особено при хора с известни смущения на усета за жажда.
-
Да се подпомага социалното обкръжение (кой пазарува, готви, как са финансите, има ли хранения извън къщи?).
-
Да се окуражава физическата активност, особено упражнения срещу съпротивление, за равновесие, работа в градина, разходки, пазаруване, туризъм и др.
-
Да се избягва самотата, изолираността.
Практически препоръки за хранене:
1. Яжте разнообразна храна:
- 6 филии хляб и повече порции зърнени, тестени храни, картофи;
- най-малко 2 порции зеленчуци и плодове в ястия и сурови;
- две порции месо, или варива, или риба;
- 2 порции мляко и млечни продукти (сирене, извара);
- твърди мазнини, растителните масла да се поддържат в определени граници;
- захарни и сладкарски изделия да се контролират за оптимален енергиен внос и според индивидуалните предпочитания. Да не се поемат много сладки неща между отделните хранения.
2. Консумирайте достатъчно белтъчни храни. Вие се нуждаете от 0,9 – 1,0 г/кг телесно тегло белтъци дневно или 63 г за мъжете и 53 г за жените. Някои състояния изискват намаляване, а други увеличаване на тези количества.
3. Яжте повече храни, богати на:
калций – най-малко 800 грама, предпочитани източници:
-
прясно и кисело мляко;
-
някои видове риба, зелени листни зеленчуци, бобови.
на витамини от групата В
-
пълнозърнести продукти, покълнало жито, кафяв ориз, бобови;
-
риба, черен дроб, бирена мая.
витамин С
-
плодове и зеленчуци съхранявани правилно
на желязо
-
бобови, листни зеленчуци;
-
риба, дреболии, яйца, птиче месо;
-
пшеничени кълнове, пълнозърнести продукти.
цинк
- пълнозърнести жита, бирена мая, соя, семена;
- яйца, дреболии;
- листни зеленчуци, ядки, пшеничени кълнове;
- гъби;
- птиче месо;
- мастноразтворими витамини А, Е, Д, К и минерални вещества.
4. Храната, която консумирате трябва да доставя достатъчно енергия: 2100 и 1900 ккал (съответно за мъже и за жени). Препоръчително е храната да е разпределена на няколко приема (три, четири и повече пъти дневно).
По-добре по-малки количества храна, но по-често. Големите порции натоварват храносмилателните органи и предизвикват усещане за тежест. По-честото хранене с неголеми порции храна, води до по-плавен прием на храни, хранителни вещества и енергия, с което се подпомага работоспособността и самочувствието.
5. Яжте по-меки храни, избягвайте твърдите и сухи храни. Това може да постигнете като варите или задушавате храната, избягвайте печенето. Достатъчно дълго дъвчете храната.
6.Достатъчно влакнини с храната (пълнозърнести продукти, плодове, зеленчуци, плодови и зеленчукови сокове).
7. Достатъчно течности с храната (вода, чай, минерална вода, супи, сокове).
8.Адекватни количества от витамин С, и Д, фолиева киселина и желязо, които често са дефицитни в храненето на старите хора.
9.При смущения във вкусовите възприятия храненето трябва да доставя достатъчно цинк фолат, витамини А и В12, използват се подходящи подправки и билки.
10.Повишен внос на витамин В1 може да е необходим при някои хора поради понижена ефикасност на обмяната.
11.Да се ограничава приема на големи количества захар и захарни изделия, поради възможност за по-нестабилна глюкозна поносимост.
12.Хранете се в компанията на други хора, най-добре членове на Вашето семейство или близки приятели. Апетитът е много по-добър когато се храните заедно с други хора.
За да подобрите апетита си е много важно да увеличите физическата си активност. Разхождайте се ежедневно поне половин час.