Кухненски съдове и прибори

Технология при приготвяне на храната
Доброто приготвяне на храната зависи от познанията и уменията на домакинята и до голяма степен от наличните кухненски съдове и помагала в домакинството. В кухня, обзаведена с необходимите съдове и помагала, домакинята приготвя храната за много по-късо време. Там тя има условия да спазва всички правила на хигиената и готвенето.
Кухненски съдове и прибори
Те трябва да се поддържат винаги много чисти. Трябва да се подреждат в кухненски шкаф, а не да се оставят на открито на праха, както допускат някои домакини. Ако домакинята добре оцени необходимостта от всички кухненски съдове, помагала и прибори, може да си ги набави постепенно, без особено финансово затрудение от Vertex. При тях ще откриете голямо разнообразие от стоки за дома и домашни потреби. Магазин Vertex се намира на адрес: бул. „Рожен“ 25, 1220 НПЗ Военна рампа, София; 02 938 6000. Има възможност за поръчка и онлайн на vertex.bg.
Всяка кухня трябва да има следните съдове и помагала:
– Тенджери – дълбоки за супа, плитки за ястия, за задушаване на ястия, за мляко, за компот, за варене на риба с продълговата форма с решетеста подложка, за да може рибата да се вари цяла и над водата, тенджера с обло дъно за разбиване на яйца, кремове и замесване на тесто.
– Скара за печене.
– Тигани – дълбок за пържене, плитък за палачинки и омлет.
– Гювеч – глинен и емайлиран.
– Тавички – 2-3 броя с различни размери и форми за печене на тестени сладкиши.
– Цедки за прецеждане на супа и за измиване на зеленчуци и плодове.
– Ножове – за нарязване на хляб, малки ножове за нарязване на зеленчуци и месо, ножче за белене на картофи, с което обелването става тънко, гладко и отпадъците намаляват с 1/3.
– Преса за картофи за приготвяне на пюре.
– Сатър за насичане на кости.
– Лъжици – дълбока за наливане на супа, за сос, за мляко и др., дървени лъжици, необходими при готвене на яденето.
– Дървено чукче за начукване и изтъняване на пържоли.
– Дъски за точене на тесто, рязане на месо и зеленчуци.
– Тел за разбиване на яйца.
– Уред за нарязване на яйца.
– Ренде с различни големини на дупките.
– Форми за торта, кейк, сухи сладки.
– Шприц за украсяване на сладки.
– Сито за пресяване на брашно.
– Машинка за мелене на орехи.
– Трошачка за орехи, лешници, бадеми.
– Фуния за наливане на течности.
– Хаванче.
– Тирбушон за отваряне на бутилки.
– Уред за отваряне на консерви.
– Везни.
– Съд за съхраняване на хляб.
– Сервиз или кутии за съхраняване на сухи кухненски продукти и подправки.
Съдове и прибори за хранене
Всяко домакинство трябва да бъде снабдено с достатъчно съдове за хранене. Най-подходящите са порцелановите съдове, а за някои храни може да се използват и стъклени. Те трябва да бъдат красиво изработени, което допринася за естетично поднасяне на храната и за апетита.
За средно голямо семейство са необходими следните съдове за хранене: 6 дълбоки чинии за супа, 6 плитки чинии за ястие, 6 чинии за предястие и сладки, 1 салатиера, 1 супник, 2 големи чинии за поднасяне на ястия, съд за сос, 2 солнички, по 6 лъжици, вилици, ножове, малки лъжички, вилички и ножчета; по 6 чаши за вода, вино и ракия; кани за вода, вино, ракия; панерка за хляб, фруктиера, нож-лопатка за торта, щипки за сладки; по 6 чаши с подложки за чай и кафе; 2 кани за чай и кафе.
Когато семейството има възможност, добре е да си набави комплект от всички тези съдове за хранене.





- Подобни рецепти