Лайка (Matricalia recutita, chamomille)

Наричат я още лайкучка, полска лайка, житна лайка, майчина билка и магьосническа тревичка.
Тя расте по ниви, глинести почви, горски поляни и скатове, сред засети с жито, царевица, детелина, картофи и цвекло полета. Среща се особено много след богати на сняг зими и дъждовити пролети. Основата на цветчетата, за разлика от дивата лайка, е куха, а мирисът – ароматен и приятен. Главичките на цветчетата се събират от май до август и то по обедно слънчево време. „Универсално лекарство“ за малки деца!
Използвани части от растението:
Тревисто растение, чиито свежи и сушени цветове се използват за външно и вътрешно приложение.
Основни биологично-активни съставки:
1-2% етерични масла – алфа бисаболол, алфа бисаболол-оксид А и В и матрицин, флавоноиди – апигенин, лутеин и кверцитин.
Здравни ефекти:
спазмолитичен и противовъзпалителен ефект. Оказва благоприятно въздействие при чревни колики, диарии, гастрит, дразним колон, болестта на Crown, улцерозен колит. Външно се прилага при пародонтоза за промиване на венците и подпомага заздравяването на рани. Помага при газове, диария, обриви, стомашни болки и охлузвания, при менструални смущения, неявяване на мензиса и при други коремни оплаквания, при безсъние, възпаление на тестикулите, при висока температура, болки от наранявания и при зъбобол.
Приложение:
приема се под формата на чай – 2-3 чаши дневно, като капсули, 1-2 капсули х 300-400 – 3 пъти дневно и в състава на унгвенти и кремове за мазане. Външно лайката се прилага във вид на компреси и промивки при възпалени очи, конюнктивити, при сърбящи и сълзящи кожни обриви, за гаргара при зъбобол, за промивки на рани. Много се препоръчва суха възглавничка с билки за топла подложка върху местата, които болят. Бани и промивки с лайка действат успокояващо и се отразяват чудесно на цялата нервна система. Лайков екстракт се използва и за поддържане на косата, особено ако тя е руса – за красив блясък и обем. Лайката улеснява ходенето по голяма нужда, без да действа слабително. Маслото от лайка се е използвало още в древните векове за разтривка при невралгии и ревматизъм в ставите. Чрез вдишване на пари от лайка настъпва бързо облекчение на хрема и синузит. Поради нейното намаляващо температурата и утоляващо жегата действие лайката била считана от старите египтяни за цвете на бога на Слънцето.
Странични ефекти:
В редки случаи – алергични реакции с обриви на кожата и/или бронхоспазъм.
- АЛОЕ (Aloe Arborescens Mill.)
- АНАСОН (Pimpinella anisum L.)
- АСПАРАГУС (Asparagus officinalis L.)
- БАБИНИ ЗЪБИ (Tribulus terrestris)
- БОРОВИНКА ЧЕРНА (Vaccinium myrtillus L.)
- БОРОВИНКА ЧЕРВЕНА (Vaccinium vitis-idaea L.)
- БОСИЛЕК (Ocimum basilicum L.)
- БЪЗ ЧЕРЕН (Sambucus nigra)
- БЯЛ ТРЪН (Silybum marianum)
- ГИНКО БИЛОБА (Ginkgo biloba L.)
- ГЛУХАРЧЕ (РАДИКА) (Taraxacum officinale)
- ГУАРАНА (Paullinia cupana)