Липа (Tilia cordata, Tilia platyphyllos)

Използвани части от растението: Дървесен вид – използват се главно цветовете му.
Основни биологично-активни съставки: биологичното действие се дължи на съдържанието на флавоноиди, гликозиди и етерични масла.
Здравни ефекти: използват се при нарушения в храносмилането, жлъчни дискинезии, стомашна диспепсия, както и при гастрокардиален синдром. Има благоприятен ефект при простудни състояния и ушни инфекции. Чаят от липа се прилага при остри катари на горните дихателни пътища, ларингити, трахеобронхити и други температурни състояния. Чаят има леко диуретично средство и е подходящ за заболявания на пикочните пътища. Запарка и отвара от липа се прилагат външно за гаргара при заболявания на гърлото и устната кухина, а само отварата е подходяща за външно приложение при изгаряния, кожни обриви, ставни болки, възпалени хемороиди.
Приложение: най-често се прилага под формата на чай, 2-3 чаени лъжички (5-10 гр.) от свежи или изсушени цветове на липа се заливат с 500 мл преварена вода. Запарва се 10-15 минути. Консумира се топъл. Прилага се по няколко чаши дневно в продължение на седмица до отзвучаване на симптомите. За по-дълъг период от време се пият до 750 мл (три чаши) дневно за 3-6 месеца. Под формата на тинктура или течен екстракт от липа се прилага 3/4-1 чаена лъжичка (3-5 мл) три пъти дневно.
Странични ефекти: Липсват данни за токсични ефекти. Безопасно е приложението при деца, бременни жени и кърмачки.
- АЛОЕ (Aloe Arborescens Mill.)
- АНАСОН (Pimpinella anisum L.)
- АСПАРАГУС (Asparagus officinalis L.)
- БАБИНИ ЗЪБИ (Tribulus terrestris)
- БОРОВИНКА ЧЕРНА (Vaccinium myrtillus L.)
- БОРОВИНКА ЧЕРВЕНА (Vaccinium vitis-idaea L.)
- БОСИЛЕК (Ocimum basilicum L.)
- БЪЗ ЧЕРЕН (Sambucus nigra)
- БЯЛ ТРЪН (Silybum marianum)
- ГИНКО БИЛОБА (Ginkgo biloba L.)
- ГЛУХАРЧЕ (РАДИКА) (Taraxacum officinale)
- ГУАРАНА (Paullinia cupana)