Тиквен сладкиш (пай)

Продукти:
За маслено тесто:
250 гр. брашно
75 гр. захар
1 бр. яйце
1 пак. масло (125 гр.)
щипка сол
За плънката:
350 гр. пюре от тиква
(домашно печена или варена тиква)
150 гр. захар
1/2 ч.л. джинджифил
1/2 ч.л. индийско орехче
1 ч.л. канела
2 щипки карамфил
малко сол
3 бр. разбити яйца
1 ч.ч. бита сметана (230 мл.)
Начин на приготвяне:
1. Приготете тестото. За целта смесете брашното, солта, захарта, маслото и яйцето. Внимателно разбъркайте с пръсти и замесете тесто, което увийте във фолио и оставете на хладно в хладилник за около 30 минути.
2. Почистете тиквата от корите и семките от вътрешността й и я нарежете на парчета. Запечете ги в намазнена огнеопорна тава за 15-20 минути на фурна на 200 градуса. Проверете с вилица дали са се опекли (омекнали) и ги доопечете, ако има нужда.
3. В същото време разточете тестото в кръгла тавичка за печене на сладкиша с размери 26-28 см. И пригответе плънката.
4. В дълбока купа направете на каша с пасатор опечената тиква и добавете към нея яйцата, захарният сироп и подправките. Накрая прибавете сметаната и разбийте добре тиквената смес.
5. Нанесете обилно плънката върху разтланото тесто и поставете тавата във фурната. Печете на умерена фурна (180 градуса) за около 15-20 минути или до готовност. Пълнежът трябва да е средно стегнат – нито много мек, нито прекалено изпечен.
6. Извадете тиквеният пай и го оставете да изстине. Сервирайте го с бита сметана за украса.





